Орхидеята е не само красиво, но и изключително капризно цвете. За да ви радва с буйните си цветове, трябва да опитате един от триковете на опитните цветари за пищен цъфтеж.
Първата стъпка е преустановяване на поливането на цветето. Оставете почвата да изсъхне напълно и не го поливайте няколко дни.
Трикове за цъфтеж на орхидеята
След това орхидеята се потапя в топла вода за половин минута. След това почвата отново се изсушава и процедурата се повтаря. По правило след второто потапяне цветето започва да образува нови пъпки.
Изключително благоприятно за подхранване през този период е използването на янтарна киселина. Една таблетка от лекарството се смила на прах и се разрежда в литър вода. Получената течност се използва за поливане и пръскане на цветето.
Тази таблетка кара орхидеята да цъфти като луда
Ако искате това цвете да се чувства комфортно в дома ви, трябва да полагате правилните грижи за него. От изключително значение е правилното поливане. Можете да направите това по няколко начина:
- От лейка - поливайте цветето отгоре с тънка струя вода, като внимавате да не намокрите цветята, в противен случай по тях ще се появят кафяви петна. Можете да поставите празен съд под саксията, така че водата да потече в него през дупките или 20 минути след поливането да извадите тавата и да излеете излишната вода. Ако това не се направи, корените на растението ще започнат да гният. И имайте предвид, че това цвете обича умерена влага, а не постоянно поливане.
- Потапяне на саксията в съд с вода - потопете саксията за около 30 минути в леген или кофа с хладка вода (но не студена), след което изчакайте, докато излишната вода се отцеди и можете да върнете цветето на мястото му.
Не забравяйте да избършете листата на растението от време на време с влажна кърпа или напръскайте с вода от спрей бутилка.
По отношение на използваната вода също има изискване: тя трябва да е достатъчно мека, така че е по-добре да филтрирате течаща вода. Ако нямате филтър у дома, трябва да оставите водата да престои 24 часа.
Ако листата на цветето пожълтяват, трябва да знаете, че за долните листа това е нормално, т.е. те остаряват и започват да умират. Естествен процес, който не трябва да се прекъсва. Но ако горните листа пожълтяват, това е сигнал, че почвата е твърде влажна или, напротив, суха. Причината може да бъде и преохлаждане на растението.
Още: Орхидеята няма да спре да цъфти цяла година, ако я сложите на това място